Katy Perry-One of the boys-recenze

22. února 2009 v 18:15 | Lucka |  Other
V tomto roce se dostala do hudebního povědomí nová star - Katy Perry (Katheryn Elizabeth Hudson). Neplést s Kate Perry, ta píše. Nerad bych zase v komentářích četl, že tu jsou recenze na rok staré věci a tak se vám svůj pohled na věc pokusím vyjádřit ještě letos.
Do světa ji z Amerického vystřelila především hitovka "I Kissed a Girl", která upoutala mé uši a abych byl upřímný i oči. S jednoduchým, hravým textem upoutala davy. Umístila se dokonce na 7. místě v hitparádě nejposlouchanějších songů. Mimo to byla nominována jako "Best Female Pop Vocal Performance" (nejlepší zpěvačka) v soutěži Grammy.


Tenhle hit je možné najít na albu One of the Boys. Deska není několika násobným opakováním hlavního hitu, jak jsem tomu narazil například u Christiny Aguilery, ale melodie jsou rozmanitější. Žánrově se tak deska pohybuje mezi rockem a popem s občasným náznakem amerického folku. Na hudbě považuji za hodně důležitý vokál a její zvučný altový hlas, který je častější v klasickém muzikálu či opeře, je v tomto stylu skutečně unikátním. Katy jako umělkyně prorazila dosti ostře, což ukazuje i 5. místo v žebříčku nejnej na last.fm za rok 2008. Katy Perry je pseudonym zpěvačky a ne název kapely, takže kvalita hudebního provedení nemůže být zázračná, ale rozhodně se neomezuje jen na taneční rytmy.
Katy má rozhodně zajímavou image. V dnešní době dosti frčí rebelky alá Avril (která už vlastně rebelkou být přestala), Pink (která dokazuje že v byznysu není potřeba mít ani talent ani vzhled) a několik dalších, které jsou povětšinou instantními hvězdičkami. Katy je vzhledově vedle aktuálních celebrit poměrně retro, drží se veselých barev, ovocných motivů (především melounů) a sem tam nějaké ty proužky. Zatím co ostatní zpívají o tom jak ničí majetek, jsou drsní, nesnáší opačné pohlaví a o lásce, tak ona proráží jak jednoduchými motivy jako líbáním holek, city, či starou dobrou láskou, tak i komplikovanější lyrikou o mezilidských vztacích. Celkově působí dosti nevinně, přirozeně, odlehčeně což v mých očích přidává na příjemnosti hudebního zažitku.
A nyní bych přistoupil k jednotlivým trackům, které jsou k nalezení na posledním a více méně jediném albu Katy Perry (pod jiným pseudonymem vydala též desku, ale s tou jsem neměl ještě styk) One Of The Boys. Tuhle část nemám příliš rád, neboť její výživná hodnota je zúžena na zjištění co za songy se mi na albu líbí. Najdou se však tací, kteří ji čtou a proto bych ji zkusil pojmout informativněji, tak tedy začněme:
 • 01. One Of The Boys - příjemně volený start
 • 02. I Kissed A Girl - klip
 • 03. Waking Up In Vegas - neurazí nenadchne - trošku country
 • 04. Thinking Of You - melancholické, klasický pop
 • 05. Mannequin - Katy ukazuje co dokáže se svým hlasem
 • 06. Ur So Gay - homofobní, kontroverzní, humorné
 • 07. Hot N Cold - hit alba číslo dvě, klip
 • 08. If You Can Afford Me - čistý pop
 • 09. Lost - akustická usínačka
 • 10. Self Inflicted - rock
 • 11. I'm Still Breathing - další krásné předvedení šíře rozsahu zpěvaččina hlasu
 • 12. Fingerprints - více méně řadový song, čili ne klasické albové zakončení
Délka: 43:38

Album táhne bez pochyby především její hlas, hudba se řadí k ne příliš nápaditému průměru a zajímavost textů se různí dle songu. Řečeno poeticky se tedy jedná o dosti voňavý květ z hudebního pole, který má i pěkné zbarvení, rostlina nemá trny a věřím, že až pokvete příště, tak bude ještě krásnějším.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.